AB, gençlere Avrupa’da geçerli 35 bin tren bileti dağıtacak (Türkiye’den de başvurulabilecek)

AB Komitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, tren biletleri Erasmus+ programı içinde yer alan “DiscoverEU” isimli teşebbüs kapsamında dağıtılacak.

Biletleri kazanmak için 11 Ekim öğlen saatinde internetteki “Avrupa Gençlik Portalı” üzerinden müracaatlar açılacak. Müracaatlar 25 Ekim öğlen saatine kadar alınacak.

Biletleri kazanmak için 1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2004 ortasında doğmuş şahıslar müracaat yapabilecek. Kazanmak için 5 kısa soru ile 1 yedek sorunun cevaplanması gerekecek.

Başvuru yapan kişinin koduyla 3 arkadaşı daha müracaatta bulunabilecek. Böylelikle 4 arkadaş birlikte gezme talihi yakalayabilecek.

Ücretsiz biletler ie 4 arkadaş birlikte gezme talihi yakalayacak.

BİLETLER EN FAZLA 30 GÜN KULLANILABİLECEK

Biletler 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 ortasında en fazla 30 gün kullanılabilecek.

Erasmus+ programı içinde yer alan AB ülkelerinin yanı sıra Türkiye, İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç ve Sırbistan vatandaşı 18 yaşındaki gençlerin bilet kazanma bahtı bulunuyor.

Gelecek yılın birinci yarısında 18 yaşına girecek gençler ise Mart 2023’te fiyatsız tren bileti için müracaat yapabilecek. Bu müracaat periyodunda de 35 bin ek tren bileti dağıtılacak.

Tren bileti kazananlar buna ek olarak Avrupa’da toplu taşıma, kültürel faaliyetler, konaklama, yeme içme ve spor faaliyetleri üzere alanlarda 40 binden fazla indirim imkanı sunan bir indirim kartı da elde edecek.

AB, 2018’den beri gençlere bu formda Avrupa’da geçerli 165 bin tren bileti dağıttı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.